Cmentarz niemiecki w Antoninie

Na południe od Kocka obok wioski Antonin Stary przy leśnej drodze znajduje się niemiecki cmentarz. Ledwie widoczne kopce mogił. Teren otoczony rowem.

Reklamy

2 myśli w temacie “Cmentarz niemiecki w Antoninie”

  1. Cmentarz Niemiecki w Antoninie Starym założony został około 1864 roku na niewielkim wzniesieniu przy drodze z Rudna do Kocka. Służył on społeczności wyznania ewangelicko-augsburskiego osiadłej w koloniach: Antonin Stary, Antonin Nowy i Wólka Rozwadowska. Funkcję miejsca pochówku pełnił do 1940 roku , tj. czasu wysiedlenia ludności niemieckiej na tereny włączone do Rzeszy. Cmentarz założono na planie prostokąta o powierzchni 23 arów. Zarówno sam cmentarz jak i położone na nim groby usytuowano na osi wschód- zachód. Teren cmentarza określa wykopany wkoło rów z przerwą na wejście na cmentarz. W tym miejscu znajdowała się drewniana brama. Szacuję się, że w czasie funkcjonowania cmentarza pochowano tam co najmniej 280 osób. W latach powojennych tak jak większość podobnych obiektów uległ zniszczeniu. W 2008 roku teren cmentarza uporządkowano i oznaczono tablicą informacyjną.

    1. Na Cmentarz Niemiecki w Antoninie Starym trafiłem przypadkowo jadąc do Kocka. Zdjęcia pomników i cmentarzy wojennych w Kocku są na stronach Czerwonego Roweru – Pomniki i cmentarze w okolicach Lublina. Bardzo dziękuję za rzeczowe i wyczerpujące informacje o cmentarzu w Antoninie Starym. Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s